Stavba zahradního domku svépomocí.

Stavba zahradního domku svépomocí

V následujícím článku vám podrobně představíme vše, co potřebujete vědět o výběru zahradního domku. Společně prozkoumáme různé typy zahradních domků, jejich výhody a nevýhody, poradíme, jak správně zateplit zahradní domek, abyste si jej mohli užívat i v chladnějším počasí, a poskytneme detailní informace o tom, kdy je potřeba stavební povolení a jaké materiály jsou pro stavbu nejvhodnější. Zkrátka se můžete těšit na komplexního průvodce, který vám usnadní rozhodování a pomůže proměnit vaši zahradu ve funkční a útulné místo!

Jaké jsou typy zahradních domků?

Zahradní domek dodá vaší zahradě nový rozměr a učiní ji plnohodnotným místem pro trávení volného času. Může sloužit dětem jako herní útočiště, být praktickým prostorem pro uskladnění nářadí nebo oázou klidu s terasou. Níže najdete přehled hlavních typů domků a jejich využití.

1. Zahradní domek pro děti

V dětství je zahradní domek oblíbeným místem pro dobrodružství, kam se děti rády ukryjí před světem dospělých. Takový domek se hodí do reprezentativní části zahrady a během letních večerů může posloužit i k přespání.

 

2. Dřevěný zahradní domek na nářadí

Praktický prostor pro uložení zahradního náčiní a drobné opravy. Domky na nářadí často slouží také jako sklad plodin. Kvůli bezpečnosti je vhodné mít domek s menším počtem oken.

 

3. Zahradní domek s terasou

Čistě relaxační a reprezentativní prostor ideální pro grilování, setkání s přáteli nebo odpočinek u bazénu. Bývá prosklený s kuchyňským koutem, lednicí a případně koupelnou.

 

4. Zahradní kancelář nebo pracovna

Práce v přírodě nemusí být jen sen. Zahradní kancelář je často celoročně zateplená a může být vybavena klimatizací, koupelnou i kuchyňským koutem.

 

5. Dřevěný domek do kempu

Montované dřevěné chatky jsou oblíbené jako ubytovací jednotky v kempech. Při výběru je důležitá robustní konstrukce z odolného dřeva a praktické dispozice.

 

Vyberte si podle určení

Pokud i vy toužíte po dřevěné montované chatě, musíte si v první řadě uvědomit, který z výše uvedených důvodů pro její stavbu je vám nejbližší. Jiný zahradní domek totiž budete chtít jako pracovnu v  přírodě, jiný jako odpočívárnu u bazénu a jiný zahradní domek se hodí na uskladnění sekačky a rýče. Je důležité si uvědomit, jestli vás má stavba reprezentovat před návštěvou, zda sháníte zahradní domek celoroční nebo zda se snažíte sehnat především zahradní domek na nářadí levně, takže nemusí být z toho nejpevnějšího masivu, nebo naopak chcete co nejbytelnější a s nejdelší životností.

Na většinu zahradních domků nepotřebujete povolení

Bojíte se papírování a zbytečných výdajů navíc? Nemusíte! Postavit zahradní domek bez stavebního povolení není těžký úkol. Naprostá většina zahradních domků totiž nepotřebuje povolení úřadů, stavební povolení, ohlášku ani povolení sousedů. Stačí jen dodržet několik zásadních pravidel.

 

Podle § 79 stavebního zákona, odstavce 2, nepotřebujete rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas v případě, že váš zahradní domek bude:

Zobrazit všechny články

Prohlédněte si naše nedávné
realizace stavebních prací.